Czy praca w IT jest dla mnie? Mity pracy informatyka.

Wprowadzenie

Ostatnia dekada w gospodarce to bez wątpienia rynek specjalistów informatycznych. Szacuje się, że mimo zmiany branży przez coraz to nowsze grupy zawodowe – właśnie na branżę IT, brakuje nadal kilkudziesięciu tysięcy specjalistów. Nie ma się co dziwić, rozwój technologiczny wymusza tworzenie nowych stanowisk pracy dla osób utrzymujących systemy w ciągłej niezawodnej pracy oraz ekspertów, którzy takie rozwiązania będą tworzyć. Branża IT (bo takim skrótem określa się ten obszar) jest bardzo specyficzna oraz niesamowicie perspektywistyczna i chłonna, ale dopiero ostatnie opinie (zresztą słuszne) o znakomitych zarobkach i możliwości rozwoju spowodowały, że coraz więcej osób postanawia zmienić pracę i rozpocząć przygodę z informatyką.
Nadal gro osób nie decyduje się na ten krok, ponieważ boi się, że sobie nie poradzi. Jest wiele mitów, które z pewnością dodatkowo nie pomagają w rozwianiu tych obaw.
W dzisiejszym artykule postaram się nie skupiać aż tak bardzo na charakterystyce pracy w IT – poświęcę temu osobny wpis.
Spróbuję teraz pobawić się w pogromcę najpopularniejszych mitów.

Żeby pracować w branży IT trzeba być dobrym z nauk ścisłych, a głównie matematyki.

Żeby pracować w branży IT trzeba być dobrym z nauk ścisłych, a głównie matematyki?

I tak i nie.

To zależy czym chcemy się zajmować. Dla przykładu grafik komputerowy powinien znać dobrze geometrię, analityk danych lub specjalista uczenia maszynowego bardzo dobrze powinien znać statystykę i rachunek prawdopodobieństwa. Wszystko zależy od profilu firmy, bo przecież jeżeli Twoja firma zajmować będzie sie tworzeniem oprogramowania do badań naukowych fizyki jądrowej – znajomość tematyki będzie od Ciebie wymagana.

W 80% przypadków pracy jako programista i prawie 100% stanowisk jako specjalista sieciowy czy architekt matematyka czy inne nauki ścisłe nie będą od Ciebie wymagane.

Jednakże opinia ta wynika zapewne z faktu, że do rozwiązywania wyznaczonych zadań niezbędne jest analityczne myślenie oraz otwarty i chłonny umysł.
Niewątpliwe można osiągnąć to dzięki odpowiedniemu systematycznemu wyćwiczeniu właśnie dzięki między innymi alrgorytmice czy matematyce.
Nie da się osiągnąć odpowiedniego poziomu w ciągu tygodnia czy miesiąca ani nie można jednoznacznie określić czy jesteśmy wystarczająco przygotowani czy nie.
Zwykle wspomniane “treningi” trwają nieprzerwanie przez wszystkie lata nauki w naszej szkole i podczas studiów.

Jednakże, jednego jestem pewien (i to nie tylko moja opinia) programowania może nauczyć się każdy (KAŻDY) i w każdym wieku.
Jedni będą w stanie zdobyć tą wiedzę szybciej, inni wolniej. Ale cel może osiągnąć każdy.

Wymagane są studia techniczne.

Nie…

Chociaż często niektóre firmy wymagają posiadania odpowiedniego wykształcenia wyższego – bo wiąże się to z uprawnieniami jakie osiągamy po zdobyciu tytułu inżyniera lub magistra inżyniera. Często firmy zatrudniają jedynie osoby z wyższym wykształceniem, ponieważ taką mają politykę i cenią sobie swój prestiż. Jednakże nie jest to zasada, a liczą się głównie umiejętności i doświadczenie.

Branża IT jest najlepszym przykładem jak po technikum lub liceum można stać się specjalistą w swojej branży.

Studia jednak pomagają w zdobyciu teoretycznej wiedzy i rozwinięciu wyżej wspomnianego analitycznego myślenia.
Wiedza nabyta na studiach nie zawsze jednak przyda nam się w codziennej pracy, a jeśli ktoś uważa, że studia dadzą mu praktyczne umiejętności świadomość trendów i technologii jakich używa się komercyjnie to muszę Cię zmartwić – niestety to tak nie działa.

Studia z założenia mają dać nam podwaliny teoretyczne, a nasza pasja i zaangażowanie i ciekawość tematu powinny zrobić resztę. Dodatkowo czy kogoś z nas stać na starcie kariery na drogi sprzęt do symulacji czy pomiarowy (jak w przypadku elektroniki czy telekomunikacji) lub drogie kursy informatyczne i certyfikacje? Studia dają nam często możliwość właśnie na pracę z ciężko dostępnym sprzętem.

Informatycy to introwertycy i samotnicy.

To prawda, że informatycy to specyficzna, zamknięta grupa ludzi często zamyślona w kodzie i analizie problemów. Jednakże czasy mocno się zmieniły.
Nierzadko firmy inwestują w imprezy integracyjne, wyjazdy i wspólne wypady na piwo, paintball czy piłkę nożną. W średnich i większych firmach do codziennej dyspozycji pracowników są tak zwane rest roomy, gdzie odbywają się wspólne turnieje w fifę, Counter Strike czy pogaduchy przy kawe i mate.
Poza tym praca w IT to przede wszystkim praca zespołowa i kooperacja jest najważniejsza. Każdego dnia odbywają sie spotkania i konferencje na których członkowie zespołów omawiają ustalenia i postępu w pracy.

O tym, jak wygląda codzienna praca w firmie IT przeczytasz w kolejnych wpisach.

Lekka praca. "Tu kliknie, tam kliknie"

Definitywnie nie…

Mimo, że zarobki w IT są jednymi z najwyższych wśród pozostałych branż, awans może przyjść bardzo szybko – coś za coś. Informatyka rozwija się z każdym rokiem coraz mocniej. Coraz szybciej pojawiają się nowe technologie, które trzeba opanować. Wymaga to ciągłego rozwoju, zaangażowania oraz motywacji i systematyczności aby osiągnąć cel.  Jednakże jak w każdym zawodzie wszystko zależy od nas samych, jeżeli nie jesteśmy zainteresowani pensją w wysokości 15 czy 20 tysięcy miesięcznie, odpowiedzialnym stanowiskiem oraz byciem autorytetem – nic nie stoi na przeszkodzie aby się zatrzymać i zadowolić się 8 godzinną pracą za stawkę i tak 50% większą niż przeciętne wynagrodzenie w innych branżach.

IT tylko dla mężczyzn

To nie jest prawda.

Coraz więcej kobiet wiąże swoją ścieżkę kariery z informatyką. Co więcej duże firmy prowadzą politykę sprzyjającą zatrudnieniu kobiet w swoich szeregach. Merytorycznie i technicznie kobiety nie odbiegają zupełnie poziomem od mężczyzn. Jeżeli jednak nie jesteś zainteresowana pracą jako specjalista techniczny możesz starać się o objęcie stanowiska managera projektowego, specjalisty od rekrutacji czy marketingu w IT.

Trzeba znać kilka języków obcych

I tak i nie…

Wszystko zależy od firmy i środowiska w jakim pracujemy. W każdej dużej firmie informatycznej pracować będziesz w środowisku międzynarodowym, gdzie językiem, którym komunikować będziesz się z klientem i innymi zagranicznymi kolegami będzie język angielski.
Oczywiście zapunktujesz (i może to zadecydować bezpośrednio o Twoich zarobkach i lepszym wypadnięciu podczas rekrutacji w stosunku do pozostałych kandydatów) jeżeli będziesz potrafił komunikować się w języku rodzimym swojej firmy. Podczas delegacji czy wyjazdów do głównych oddziałów swojej firmy język dodatkowo przyda Ci się w załatwianiu podstawowych, codziennych czynności jak zamawianie jedzenia czy na zakupach.
Jedno jest pewne, absolutne minimum to znajomość języka angielskiego na poziomie minimum B2 (komunikatywny) w mowie oraz w piśmie.

Na temat znajomości języka również utworzę osobny wpis na blogu.

W informatyce jest praca tylko w dużych miastach.

Tak

Akurat z tym nie można sie nie zgodzić. Szczególnie doświadczyć mogą tego wschodnie rejony Polski. Jednakże praca w IT daje niesamowitą możliwość pracy ZDALNEJ – właściwie z każdego miejsca na świecie.
Dlatego czasem warto zdobyć doświadczenie nawet za mniejsze miesięczne wynagrodzenie, aby po 2 – 3 latach zdobyć posadę doświadczonego specjalisty pracującego z domu, ogrodu lub wakacji na Krecie.

W tym artykule to już wszystko. Zapraszam Cię oczywiście do zapoznania się z ofertą kursów, zostawieniem komentarza pod wpisem, udostępnianiem oraz kontaktem z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.!
Do zobaczenia
~Michał

Zapoznaj się z ofertą naszych kursów:

kliknij i sprawdź:

Polub i odwiedź nasz fanpage... dołącz do społeczności Facebooka naszej firmy 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry